خواص جادویی تخمه هندوانه


خواص جادویی تخمه هندوانه

1. خواص تخمه هندوانه در بارداری
فولات موجود در تخمه هندوانه از نقایص زایمان پیشگیری کرده و به تشکیل سلول های خونی و مغز استخوان کمک می کند.
تخمه هندوانه برای تقویت سیستم ایمنی بدن زنان باردار مفید است و آهن موجود در آن از بروز کم خونی پیشگیری می کند.
2. خواص تخمه هندوانه برای لاغری
تخمه هندوانه سرشار از مواد مغذی همچون منیزیم، فولات و آهن می باشد که برای سلامت بدن ضروری هستند.
فیبر موجود در تخمه هندوانه باعث سیری طولانی مدت در فرد شده و به کاهش اشتها و لاغری کمک می کند.
از سوی دیگر تخمه هندوانه باعث افزایش سوخت و ساز شده و با تامین انرژی مورد نیاز بدن، اثر مثبتی در کاهش وزن می گذارد.
3. سلامت قلب
منیزیم موجود در تخمه هندوانه به عملکرد طبیعی قلب کمک کرده و فشار خون را تنظیم می کند.
تخمه هندوانه به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی برای سلامت قلب بسیار مفید است و به باز شدن عروق خونی کمک می کند.
تخمه هندوانه حاوی ماده ای به نام سیترولین نیز می باشد که فشار خون آئورت را کاهش می دهد و منیزیم موجود در آن باعث ایجاد تعادل الکترولیتی در بدن شده و برای بیمارانی که از نارسایی احتقانی قلب و آریتمی رنج می برند مفید است.
روی موجود در تخمه هندوانه نیز سطح کلسیم در جریان خون را کنترل می کند، افزایش کلسیم می تواند به نارسایی های قلبی منجر شود.
4. تقویت سیستم ایمنی
تخمه هندوانه به خصوص تخمه هندوانه بو داده شده ،حاوی مقادیر فراوان آهن است که برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.
منیزیم و ویتامین B موجود در تخمه هندوانه نیز ارتباط نزدیکی با سیستم ایمنی دارند، مطالعات نشان داده منیزیم از بدن در برابر واکنش های آلرژیک محافظت می کند.
5. باروری
تخمه هندوانه حاوی روی است که نقش مهمی در حفظ سلامت دستگاه تولید مثل ایفا کرده و باعث افزایش کیفیت اسپرم در مردان می شود و اسید آمینه های موجود در تخمه هندوانه از جمله لیزین، اسید گلوتامیک و آرژینین به افزایش میل جنسی در مردانی که از ناتوانی جنسی رنج می برند کمک می کند.
تخمه هندوانه منبع خوب منگنز نیز می باشد که به درمان ناباروری کمک می کند.
6. دیابت
مطالعات نشان داده تخمه هندوانه اثر مثبتی در کاهش انباشتگی گلیکوژن دارد و به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب امگا 6 و منیزیم به پیشگیری و درمان دیابت نوع 2 کمک می کند.
7. حافظه
منیزیم از مواد معدنی مهم موجود در تخمه هندوانه است که نقش حیاتی در بهبود حافظه و توانایی شناختی ایفا کرده، از آلزایمر پیشگیری می کند، زوال عقل را بهبود می بخشد و قدرت یادگیری را افزایش می دهد.
روی موجود در تخمه هندوانه نیز برای کاهش علائم بیماری های مغزی و روانی و حتی برخی انواع اسکیزوفرنی مفید است و کمبود آن می تواند به زوال عقل و کاهش توانایی شناختی فرد منجر شود.
8. سیستم عصبی
تخمه هندوانه حاوی انواع ویتامین ب کمپلکس شامل نیاسین، فولات، تیامین، اسید پانتوتنیک و ویتامین B6 است که همگی برای بهبود عملکرد سیستم عصبی حیاتی می باشند و نقش مهمی در بهبود ارتباط بین مغز و اندام های بدن ایفا می کنند.
9. گوارش
تخمه هندوانه به دلیل دارا بودن منیزیم باعث هضم بهتر مواد غذایی در دستگاه گوارش می شود.
روی نیز از بروز اختلالات گوارشی همچون سندرم روده تحریک پذیر و مشکلات مرتبط با اسید معده پیشگیری کرده و برای اسهال مفید است.

10. ورزشکاران
تخمه هندوانه از دانه های انرژی زا و حاوی اسید آمینه آرژینین است که باعث افزایش تولید هورمون رشد در انسان شده، به ترمیم و حفظ عملکرد طبیعی اندام های مختلف بدن کمک می کند و بدن را جوان و قوی نگه می دارد، به همین دلیل از تنقلات مفید برای ورزشکاران محسوب می شود.
11. کاهش فشار خون بالا
منیزیم، پتاسیم و برخی اسید آمینه های موجود در تخمه هندوانه به سلامت قلب کمک کرده و فشار خون را کاهش می دهند.
12. پوکی استخوان
همانطور که گفتیم تخمه هندوانه منبع عالی منیزیم است که در کنار مس، آهن و پتاسیم باعث تقویت استخوان ها و افزایش تراکم معدنی استخوانی می شود و خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد.
13. کاهش کلسترول
فیبر و اسیدهای چرب موجود در تخمه هندوانه باعث کاهش کلسترول بد خون شده و از اختلالاتی همچون رسوب پلاک در خون، آترواسکلروز، حمله قلبی و سکته پیشگیری و به افزایش کلسترول خوب کمک می کند.